Megjelent a Szaku #25!
Neo interjú
I like Japan…
Japan is number one.
Aki jártas a magyar elektronikus könnyûzenében, biztosan hallott már a Neo együttesrõl. A zenekar a ’90-es évek közepén Milkovics Mátyás és Moldvai Márk duójaként indult. Sok év, számos nemzetközi siker elérése – többek között a Kontroll c. film zenéjének elkészítése – után 2003-ban Márk elhagyta a formációt, Mátyás pedig úgy döntött, folytatja eddigi munkáját a Kontroll vendégzenészeivel. Így született meg az új Neo, mely a digitális hangzást ötvözi a klasszikus hangszerekkel.
Kagura: beszélgetés az istenekkel
Minden negyedik esztendõben újévkor kagura elõadást tartunk a szigetünkön. Nem csak hátradõlve nézzük a kagurát: akarod vagy sem, a részévé válsz. Az elõzõ négy év összes ünnepsége olyannak tûnik, mintha csak próbák lettek volna a nagy kagurára.
A kagura színházi elõadás, zenével és tánccal, vagyis azzal a két jármûvel, amellyel döcöghetünk az istenekkel történõ kommunikáció útján. Abban nem vagyok biztos, hogy mirõl is kommunikálunk az istenekkel, de a helyiek láthatóan egész jó viszonyban vannak velük.
Négy év várakozása és elõkészülete ért be az esemény reggelén, amikor a korábban csendes és törvénytisztelõ lakosság en masse szakét kezdett inni. Aztán minden elszabadult. A nap nyolckor kezdõdött, amikor a kagura és a kosztümös cinkosokból álló kíséret megérkezett egy hajóval. A vízijármû tett néhány kört a kikötõben, közben a kagura a fedélzeten táncolt, az összes kezében legyezõvel. Vörös maszkot viselt, hosszú „tengu” orral. A szigetlakók üdvözölték a kagurát és az õt kísérõ csapatot, ahogy kiléptek a hajóból. Az elsõ szaké-tószttal a sintó isteneket köszöntötték.
Lányok a tokiói éjszakában II.
Ivata Ajano mindent megtapasztalt, amit csak a klubok világában meg lehetett – 18 éves kora óta mama-szan a tokiói Ginza negyedben. Ajano világában minden arról szól, hogy Japán legnagyobb vállalatainak vezetõi néhány órára tökéletes kényelmet és kényeztetést leljenek. Ajano gyorsan tisztázza: a hostess nem egyfajta modern gésa, aki szexuális kapcsolatot létesít a partnerével. Persze ilyen is elõfordul, de nem feltétlenül. Ez az esetlegesség a jó üzlet kulcsa.
A buborékgazdaság idején, egy évtizeddel korábban nem volt ritka látvány a politikus sem a klubjában, akinek koalíciós partnerei rendezték a zsíros számlát. Volt olyan eset, hogy az egyik japán pénzügyi
és elektronikai óriás elnökei egyetlen óra alatt félmillió jent költöttek nála. Ezt nem nehéz elképzelni, mivel két üveg Dom Perrignon Gold 780,000-be kerül. Egy nagyvonalú vendég egyszer záróra után ötszázezer jent adott neki egy kávéért és a taxiért.