Megjelent a Szaku #25!
Mit, mikor, kinek?
Avagy közlendõnk kifejezése japánul
Mint ismeretes, Japánban egyáltalán nem mindegy, hogy adott esetekben közlendõnket milyen státuszú emberekkel szeretnénk megosztani. Bizonyos esetekben a szavakat is aszerint kell megválasztanunk, hogy kivel kommunikálunk, és ez sokszorosan igaz szándékunk, akaratunk, érzéseink, véleményünk kifejezésekor.
Az alábbiakban néhány ilyen nyelvtani kifejezést sorolunk fel, és feltüntetjük, hogy négy különbözõ státuszú ember esetében melyiket lehet használni, és melyiket nem.
A négy különbözõ státusz „fentrõl lefelé”:
1. Feletted álló személy, pl. tanár, fõnök, feletted iskolába járó, idõsebb ember stb.
2. Nem közel álló személy, pl. ismerõs, szomszéd, vendég stb.
3. Hozzád közel álló személy, pl. családtag, barátok stb.
4. „Rangban alattad álló” személy, pl. húgod, öcséd, gyerekek, iskolában alattad járó stb.
A kiválasztott szándékot jelzõ kifejezések közül kezdjük a legismertebbel:
Manga, hentai és Maeda Toshio
A Szaku 2006. februári számában megjelent egy írás Captain Japan tollából „Világsiker elõtt a hentai” címmel. Bár a cikk – amely a cím által sugallttal ellentétben nem csak a hentairól szól – több érdekes információt tartalmaz, mégis az olvasó sok téves következtetést is levonhat belõle, ezért az alábbi írásban igyekszem egy kicsit rendet tenni az állítások között, és korrigálni azt, ami nem feltétlenül abban a formában igaz.
Akira
Ahogy a manga, a japán képregény, úgy a japán rajzfilm sem csak gyerekeknek szól. Minden elképzelhető műfajban készül anime, és minden korosztály megtalálja a neki szólót. Az eltelt évtizedek folyamán különböző műfajok tündöklésének és bukásának lehettünk szemtanúi, és az anime a korral, a közönség ízlésével együtt változik. A manga és anime alapvetően két műfaji ágra osztható: a shounen a fiúknak szóló történeteket, a shoujo a lányoknak szólókat jelenti, habár az ezeket elválasztó határ egyre inkább elmosódik. Kezdettől fogva a shounen volt jelentősebb Japánban, ami mindmáig nem változott, de ez az ágazat is nagy változásokon ment keresztül az eltelt évtizedek alatt. Míg a hetvenes években a sci-fi aranykorát ünnepelte, a nyolcvanas években egyfajta stagnálást mutatott a shounen, ahova 1982-ben mangaként, majd 1988-ban anime formájában robbant be a teljesen újszerű Akira.