Megjelent a Szaku #25!
Megjelent a Szaku magazin legújabb száma.
A Szaku #25 megvásárolható az újságárusoknál vagy megrendelhető ITT.
Részletek a tartalomból:
Miyazaki film vándorol a hazai mozikban
A történet egy XIX. század végi fantáziavilágban játszódik: ugyan már ismerik és használják a gõzgépeket és a különféle gõzjármûveket, vonatokat, autókat, a leghatalmasabb erõ mégis a varázslók és boszorkányok birtokában van.
Ebben az ember feletti erõktõl nem éppen mentes, bonyolult világban él a teljesen egyszerû, hétköznapi lány, Sophie, aki egy folyó partján fekvõ kisváros csendes divatboltját vezeti. Kalapokat készít és árul – apja hagyta rá ezt a foglalkozást. A boltos-lány unalmas életét egy, a közelben ténykedõ hírhedt varázsló feltûnésével egy csapásra megváltoztatja.
Mi is az a „maki-e”?
ALAPANYAGÁRÓL
Sellak vagy nem sellak? Mivel tévesztik össze az európaiak legtöbbször a keleti lakkot?
Az urushi néven emlegetett keleti lakk más tulajdonságú anyag, mint az Európában a XVI. sz. elõtt ismert sellak. A nyugati nyelvekben elterjedt lakk szó a perzsa „lakk”, a szanszkrit „laksha” szóból származik, vagyis a sellak, amely fákon élõ rovarok gumiszerû lerakódásából képzõdött, állati eredetû. (Butea-fa rügyein élõsködõ tetûféle. Préseléssel 80 százalék lakkot vonnak ki testükbõl, melyet éterben oldanak.) Az ezzel bevont tárgyak már a távol-keleti lakkok behozatala elõtt, a XVI. sz végén ismertek voltak Európában. Amikor azonban a portugálok révén Európában is megjelentek a Távol-keletrõl származó lakk-tárgyak, hasonlóan fényes felületük látványa miatt az emberek azt hitték, hogy csak szín és motívumvilágában különböznek a közel-keleti bevonattól, így azt is lakk-nak nevezték. Amikorra kiderült, hogy ezeknek a fekete háttérrel és többnyire aranyos díszítéssel csillogó lakkfa levél alapanyaga is teljesen eltér a sellaktól, addigra már csak a „keleti” jelzõvel tudták megkülönböztetni, olyannyira ezen a néven épült be a köztudatba. Ez vezet napjainkban is a félreértésekhez, pedig a keleti-lakk nem állati, hanem növényi eredetû. Alapanyagát a lakkfa nedve szolgáltatja, amely csak annyiban hasonlít a sellakhoz, hogy bevonó- és védõrétegként alkalmazható, összetétele, technikája, mûvészi lehetõségei azonban teljesen eltérnek attól. A lakkfa (Rhus Vernicifera) csapolásával gyûjtik össze annak sûrû mézgaszerû gyantáját, mely rendkívül különleges tulajdonságú.
Sikoltó szamurájok
„Áááááááááááááááááá!”
A hangos kiáltás életbevágóan fontos, mielõtt szélesre tárják a hasunkat. Ezt követi a támadás, fejünk fölé emelt karddal. Ellenfelünk – lába térdnél enyhén behajtva – vízszintes csapást intéz ellenünk és átvágja belsõségeinket, miközben felé rohanunk. Óvatosan csinálja a máj magasságában, úgy, hogy nem lendíti a kardot, hanem csak elhúzza elõttünk. Elvégre ez nem baseball.
– Épp megölnek. Sikolts! – zeng Kikucsi Rjúdzsi, a Tate-dó kardvívás-koreográfiát oktató iskola instruktorának a hangja.
Elõrebuksz, ahogy a gyomrodhoz kapsz és egy utolsót halálhörögsz.
Ellenfeled gyorsan az övére erõsített hüvelybe rakja vissza a kardját. Te pedig követed a szokás diktálta szabályokat és lassan a padlóra zuhansz. Halott vagy.