Megjelent a Szaku #25!
Önvédelem
– pusztán önvédelem? –
(kés és bot)
Ha nem hivatásszerûen foglalkozom vele (mert õk egy másik kategória), akkor szabadidõs tevékenységként ennél kevésbé mazochista módszerekkel is megõrizhetem egészségemet. Ha a jó hangulat miatt járok le, találhatok olyan közösséget is, ahol nem kell erõszakot alkalmaznom azokkal szemben, akik testi kapcsolatba kívánnak lépni velem.
Ha önmagam védelmére kívánok felkészülni, vajon ismerem-e az önvédelem szó jelentését, tu
dom-e, meddig terjed a határ?
A jogos védelem nemcsak önvédelem lehet, védhetõ még a helyszínen levõ más személy élete, egészsége, testi épsége, de ugyanígy vagyoni javak is. A támadás gyakran elõzmény nélküli, gyors, az egész szituáció néhány másodpercig tart, így nehéz körültekintõen cselekedni, a védekezés emiatt reflexes. (Sötét utcán a támadó késsel támad, a tetten ért betörõ megpróbál leütni, a magányos nõt többen támadják elhagyott helyen stb.) Mivel a jogos védelmi helyzetben levõ személy gyakran szinte sokkhatás alatt cselekszik, így nehéz érvényesíteni vele szemben az arányosság követelményét, vagyis azt, hogy az elhárító magatartás nem okozhat nagyobb hátrányt, mint amit a támadás okozott volna. Tehát nyilván túllépi az arányosságot az, aki úgy védi ki a pofont, hogy lelövi a pofozkodót.
A holland iskola
A kicsiny európai ország már megszületésekor küzdelemre kenyszerült. A Spanyol Birodalomba Németalföldként betagolt tartomány véráldozatos, sokéves küzdelem árán nyerte el függetlenségét. Tengerszint alatt elhelyezkedõ területük a megélhetésért tengeri kereskedésre és az ezzel járó valamennyi viszontagság a merészségre, leleményességre kényszerítette a batávokat.
A hollandok kalandozásaik során kerültek kapcsolatba a harcmûvészetekkel. A filmsorozatban is bemutatott Shogun regény kormányosának története közismert Magyarországon is. A hollandok a harcmûvészetek európai úttõrõivé és egyben éllovasaivá váltak. Anton Geesink személyében a japán hegemóniát megtörve elõször lett európai judós világ- és olimpiai bajnok. A szintén cselgáncsozóként induló, majd az Oyama által vezetett Honbu dojóban köztiszteletet kivívó Jan Bluming késõbb a kyokushin karate európai elterjesztésében szerzett elévülhetetlen érdemeket.
Pride Shockwave 2005 –
a szilveszteri gála
Az est elsõ mérkõzésén Charles Bennet és Ken Kaneko csapott össze. Míg a japán egy csöndes, visszafogott fiú, addig Bennet egy igazi showman, aki most is hozta a megszokott formáját: a bíró már a szabályismertetésnél kénytelen volt rászólni. A mérkõzést Kaneko kezdte agresszívabban, ám Bennet volt az, aki értékelhetõ találatokat szerzett és négy perc elteltével le is kopogtatta japán ellenfelét. Bennet a földön még gondolt egyet és leterítette a bírót is, aki értette a viccet és egy sárga lapot mutatott neki.
A második mérkõzésen Kazuhiro Nakamura Yuki Kondóval csapott össze. A nem túl izgalmas mérkõzést Nakamura egyhangú pontozással nyerte.