Összjapán bajnokság IKO1, 2005. november 5. , Tokió
Az IKO1 szervezet az elöttünk álló hétvégén rendezi 37. összjapán bajnokságát. Az igazán nagy nevek (a világ- és összjapán bajnok Kentaro Tanakát kivéve) most nincsenek a meghívottak között, de azért találunk néhány érdekességet a 128-as táblán.
Az A-blokk tetejéről 1-es rajtszámmal Tadakuni Tokuda (180 cm,100 kg) kezdi meg a küzdelmeket.Tokudáról többször írtunk már: a múlt évi összjapán második helyezettje az idei súlycsoportos világbajnokságon, az orosz bajnok Andrey Stepintől kapott ki a négy közé jutásért szupernehézsúlyban és így nyolcadik helyen végzett. Nagyon képzett lábtechnikával rendelkezik, kézzel ennél gyengébb teljesítményt nyújt általában.
Ugyanebben a blokkban találjuk az Isakov csoport ez évi nehézsúlyú orosz bajnokát, Igor Titkovot Permből, aki a szintén permi Alexander Pichkunov klubtársa. Aztán itt van még Yoshitatsu Beppu, aki a súlycsoportos japánon idén nehézsúlyban harmadik volt, a blokk legalján pedig az idei év könnyűsúlyú japán bajnokát, Makoto Ozakit láthatjuk.
Tadakuni Tokuda
Nézzük a B-blokkot!
Tomihiko Matsuoka tanyázik a blokk tetején. Matsuoka az idei év 90 kilós összjapán bajnoka. Hirokazu Kondo a következő kiemelt, aki a mezőny talán egyetlen igazán „súlyos” egyénisége a maga 180 centis magasságával és 115 kg körüli súlyával. Kondo a 2003-as szupernehézsúlyú összjapán bajnok, egyben a korábbi két japán bajnokság legnagyobb fej ko-jának elszenvedője. A 2002-es súlycsoportos összjapánon a későbbi bajnok, Lechi Kurbanov egy domawashi kaiten gerivel búcsúztatta, majd ugyanennek az évnek az őszén a Seidokan Karate bajnok, MMA és K-1 küzdő Shingo Koyasu egy speciális „beleugrós” jodan mawashival küldte padlóra a nagy embert. Kondo két évet khagyva tér most vissza a tatamira.
Ebben a csoportban küzd még a veterán Naoki Ichimura, aki nagyon régi „bútordarab” már a tatamin. Már az 1995-ös VB-n is oszlopos tagja volt a japán válogatottnak. Egy nagyon racionális, kemény küzdő, aki 1994-től 2000-ig minden évben a legjobb nyolcban volt az összjapánokon és két alkalommal (ez pont 1994-ben és 2000-ben volt) sikerült a harmadik helyezést is megszereznie.
Ichimurával kapcsolatban beszélhetünk némi magyar vonatkozásról is, hiszen az 1997-es súlycsoportos VB-n (igaz, csak több hosszabítás után, bírói döntéssel), de ő búcsúztatta Nagy Tibort a további küzdelmektől.
A B-blokk alján Hiroyuki Kidachi helyezkedik el. Kidachi nyert már japán bajnokságot 70, 80 és 90 kilóban egyaránt. Viszonylag alacsony termete és testsúlya ellenére az 1999-es és a 2003-as VB-n is a legjobb nyolcban volt. Kidachi egy rendkívül szívós, nagy állóképességű fighter, aki már sok nagy névnek okozott kellemetlen pillanatokat.
Ichimura Naoki
C-blokk
Ennek a csoportnak az első számú küzdője a 2001-es könnyűsúlyú VB győztes Masafumi Tagahara. Tagahara egy rendkívül állhatatos, nagy kondícióval és remek lábmunkával bíró küzdő, de nem lesz könnyű dolga, ha a legjobb négybe akar kerülni ebből a blokkból. Az ez évi viadalra ugyanis meghívást kapott az örmény Artur Hovanissian, aki az október elején lezajlott súlycsoportos EB +90 kg-os bajnoka. A C-blokkból neki van a legnagyobb esélye a továbbjutásra. Hovanissian igazi nagybetűs fighter, rendkívül jó fizikai adottságokkal (185 cm,100 kg). Nagyütő/rúgó, a 2003-as VB-n a legjobb 16 között végzett, csak a későbbi világbajnok, Hitoshi Kiyama tudta útját állni.
Hovanissian sima továbbjutását megakadályozhatja még Yuzo Suzuki, aki az ez évi VB 70 kilós ezüstérmese, vagy éppen a kamcsatkai Vasily Timofeev, aki az Isakov csoport 2001-es középsúlyú orosz bajnoka.
Artur Hovannisian
D-blokk
A D-blokk felső ágán egy Seidokan karatés, név szerint Taishi Itadani kezd.
(Az IKO1 szerződésben áll a Seido Kaikan Világszövetséggel, így minden nagyobb világversenyen szerpelnek Seidokan küzdők is. Cserébe a Seido Kaikan részvételi lehetőséget biztosít a legjobb kyokushin küzdőknek Seido és K-1 rendezvényeken.)
Itadani a júniusi súlycsoportos japánon nehézsúlyban második volt.Van még egy seidokanos is a mezőnyben: Hideo Sawada, aki az A-blokkból startol.
Ebben a blokkban van még az orosz Artem Pukas is, aki az idei szupernehézsúlyú EB harmadik helyezettje és a „Cup of Moscow” 1999-es győztese.
Itt van még kiemeltként Makoto Ikemoto is, aki a múlt eszetndőben Takamitsu Sakurai mögött a második helyen végzett középsúlyban az összjapánon, majd ősszel a legjobb nyolcban volt a súlycsoport nélküli japán bajnokságon.
És végül, de végképp nem az utolsók között, 128-as rajtszámmal itt van a fent említett Kentaro Tanaka (180 cm, 93 kg), aki természetesen címvédőként vág neki az ez évi viadalnak.
Tanaka egy újgenerációs versenyző. Már 2002-ben ott „loholt” a nagyok mögött, amikoris a harmadik helyet szerezte meg Hajime Kazumi és Hitoshi Kiyama mögött az összjapán bajnokságon. A rendkívül robbanékony, technikás küzdő az idén világbajnoki címet szerzett nehézsúlyban, majd augusztusban megmérkőzött az orosz Lechi Kurbanovval is egy három menetes mérkőzésen, mely döntetlennel zárult.
Kentaro Tanaka