Megjelent a Szaku #24!

Go program fan club 6 – a tudati funkciók szerepe a GO játék­ban

Rovatunk elõzõ cikkébõl megismerhettük a tudati funkciók szerepét a leghatéko­nyabb ta­nulási módszerben. Most pedig ar­ra vál­lal­kozunk, hogy ismertessük a tu­da­ti funk­ci­ók szerepét a GO játékban; va­la­mint sze­ret­­nénk feltárni a GO játékosok sze­mé­lyi­ség­jegyei és a játékstílusuk közötti kap­cso­la­tot.

A gondolkodás szerepe

A gondolkodás a­lap­vetõen belsõ késztetések kibontakoztatására irányul. Ez a GO já­ték­ban az elfoglalt te­rü­le­tek nagyságának a nö­ve­lé­sében nyilvánul meg.

Cao felépül a depresszióból

Cao Cao (155-220), az õsi Kína minisztere mély letargiába esett, miután 800000 fõt szám­­láló serege vereséget szenvedett Chibi mel­lett. A birodalom fõvárosába, Hebeibe me­­ne­­kül­ve Cao elzárkózott a világ elõl, depresszióba esett és nem volt hajlandó be­szél­ni senkivel. Egy nap régi barátja, a po­li­ti­kus Shan Zi Dao látogatta meg, egy „Cao be­teg­sé­gét meggyógyítani képes” orvossággal, vagy­is egy go táblával.

Szúdoku sarok

Receptrovat

Siszóöntet salátára
Umebosi szósz grillezéshez
Sütõtök kókusztejjel
Hirtelen sült szecsuáni csirke
Yin-yang leves
Csatni tamarinduszból
Mirinben párolt sütõtök hosszú, téli estékre

Bemutatjuk a siszo pasztát

A siszo (Perilla frutescens var. japonica) több néven ismeretes. Japánul gyakran ao­­dzsi­szo, aoba illetve akadzsiszo néven ta­lál­koz­hatsz vele (a levél zöld ill. piros szí­né­re utalva), magyarul pedig néha elõ­for­dul a kínai bazsalikom megnevezés is. (Érdekes, hogy angol nyelvterületen a perilla mellett gyakori a japanese basil – japán bazsalikom – megnevezés.) Íze nem annyi­ra a bazsalikomra, mint inkább kö­mény­re és ánizsra emlékeztet, ám azoknál kevés­bé ag­resszív aromájú. Salátákba kiváló, ubor­ká­val, ká­posztával, de sült hallal is fi­nom. Ap­róra vág­va, paradicsommal olasz tész­ta­ételben sem vall szégyent, virágából pedig illatos tea fõzhetõ. Itthoni kertészetben még nem lát­t
am, de Németországból már rendelhetõ mag. Szélvédett helyen ugyanúgy jól érzi ma­gát, mint például a thai bazsalikom. Szereti a sok napot. Folyton a bazsalikommal em­lí­tem, pedig levelei egyáltalán nem ha­son­lí­ta­nak, a siszóé fûrészes, és kis szõ­rö­ket ta­lálsz a fonákján, mint rokonán, a mentán.
A siszónak két elterjedt fajtája van, a zöld és a vörös. Ízük majdnem ugyanaz, a vörös ki­csit kevésbé erõs aromájú. A vörös szisónak kö­szön­heti az ecetes gyömbér enyhe rózsaszín szí­nét (illetve manapság inkább valamelyik en­gedélyezett mesterséges ételszínezéknek).
A nálunk is kapható siszo paszta leg­jobb tu­lajdonsága, hogy maki szusiban hasz­nál­hat­juk a csípõs vaszabi helyett (sokan nem sze­re­tik az orrba fúródó élményt). Mivel igen sa­va­nyú, a szusirizsbõl esetleg elhagyhatjuk az ecetet.

Related posts