Megjelent a Szaku #24!
Go program fan club 6 – a tudati funkciók szerepe a GO játékban
Rovatunk elõzõ cikkébõl megismerhettük a tudati funkciók szerepét a leghatékonyabb tanulási módszerben. Most pedig arra vállalkozunk, hogy ismertessük a tudati funkciók szerepét a GO játékban; valamint szeretnénk feltárni a GO játékosok személyiségjegyei és a játékstílusuk közötti kapcsolatot.
A gondolkodás szerepe
A gondolkodás alapvetõen belsõ késztetések kibontakoztatására irányul. Ez a GO játékban az elfoglalt területek nagyságának a növelésében nyilvánul meg.
Cao felépül a depresszióból
Cao Cao (155-220), az õsi Kína minisztere mély letargiába esett, miután 800000 fõt számláló serege vereséget szenvedett Chibi mellett. A birodalom fõvárosába, Hebeibe menekülve Cao elzárkózott a világ elõl, depresszióba esett és nem volt hajlandó beszélni senkivel. Egy nap régi barátja, a politikus Shan Zi Dao látogatta meg, egy „Cao betegségét meggyógyítani képes” orvossággal, vagyis egy go táblával.
Szúdoku sarok
Receptrovat
Siszóöntet salátára
Umebosi szósz grillezéshez
Sütõtök kókusztejjel
Hirtelen sült szecsuáni csirke
Yin-yang leves
Csatni tamarinduszból
Mirinben párolt sütõtök hosszú, téli estékre
Bemutatjuk a siszo pasztát
A siszo (Perilla frutescens var. japonica) több néven ismeretes. Japánul gyakran aodzsiszo, aoba illetve akadzsiszo néven találkozhatsz vele (a levél zöld ill. piros színére utalva), magyarul pedig néha elõfordul a kínai bazsalikom megnevezés is. (Érdekes, hogy angol nyelvterületen a perilla mellett gyakori a japanese basil – japán bazsalikom – megnevezés.) Íze nem annyira a bazsalikomra, mint inkább köményre és ánizsra emlékeztet, ám azoknál kevésbé agresszív aromájú. Salátákba kiváló, uborkával, káposztával, de sült hallal is finom. Apróra vágva, paradicsommal olasz tésztaételben sem vall szégyent, virágából pedig illatos tea fõzhetõ. Itthoni kertészetben még nem látt
am, de Németországból már rendelhetõ mag. Szélvédett helyen ugyanúgy jól érzi magát, mint például a thai bazsalikom. Szereti a sok napot. Folyton a bazsalikommal említem, pedig levelei egyáltalán nem hasonlítanak, a siszóé fûrészes, és kis szõröket találsz a fonákján, mint rokonán, a mentán.
A siszónak két elterjedt fajtája van, a zöld és a vörös. Ízük majdnem ugyanaz, a vörös kicsit kevésbé erõs aromájú. A vörös szisónak köszönheti az ecetes gyömbér enyhe rózsaszín színét (illetve manapság inkább valamelyik engedélyezett mesterséges ételszínezéknek).
A nálunk is kapható siszo paszta legjobb tulajdonsága, hogy maki szusiban használhatjuk a csípõs vaszabi helyett (sokan nem szeretik az orrba fúródó élményt). Mivel igen savanyú, a szusirizsbõl esetleg elhagyhatjuk az ecetet.