Gjóza
A tészta kínai üzletekben kapható gyoza-skin vagy wonton-skin. Házilag is elkészíthető:
- ½ kg liszt
- 3 tojás
- víz
- só
- szézámolaj a főzéshez vagy olaj a sütéshez
A töltelékhez:
- ½ kg darált, zsíros sertéshús
- 1-2 evőkanál zsír
- ¼ fej káposzta, vagy 4-5 levél kínai kel apróra vágva
- 2-3 zöldhagyma, zöldjével együtt apróra vágva
- 2 gerezd fokhagyma, apróra vágva
- ½ dl szójaszósz
A lisztből, tojásból, vízzel tésztát gyúrunk. Nagyon vékonyra kinyújtjuk, pihentetjük. Közben összegyúrjuk a tölteléket.
A tésztából kétféle derelyét lehet csinálni.
1. Az igazi
A tésztából kb. 8 cm-es kerek lapokat vágunk. Egy kiskanálnyi tölteléket teszünk a közepére. A tészta szélét kicsit bevizezzük, kettéhajtjuk, és összeragasztjuk. A türelmesebbek a szélét villával körbenyomogathatják, hogy egy kicsit cakkos legyen. Lisztezett tálra tesszük úgy, hogy az egyenes oldala legyen alul, és egy kicsit nyomjuk le, hogy “leüljön”.
Most jut eszembe, hogy évekkel ezelőtt otthon vettem egy műanyag derelyenyomót, alul vágni lehet vele, fölül meg rátenni a tésztát, a tölteléket, és a végén össze kell nyomni. Ezzel meg cakkokat is lehetett a szélére nyomni.
Serpenyőben kiskanálnyi olajat forrósítunk, 10-12 derelyét beleteszünk az egyenes oldalával lefelé. Addig sütjük, amíg az alja meg nem pirul. Ekkor ½ decinyi vizet öntünk alá, lefedjük, és rázogatva 1-2 perc alatt megpároljuk.
Tálalás: a kész derelyét középre tálra tesszük. Mindenki elé kis tálkában szójaszószt és 1-2 csepp csiliszószt teszünk. A derelyét megmártogatjuk a szószban. Rizzsel fogyasztjuk.
2. Egyszerűbben
A tésztát úgy is megtölthetjük, ahogy a magyar derelyét szokás ( a tölteléket a fele tésztára ráadagolni, a tészta másik felét ráhajtani, a közöket lenyomogatni, derelyevágóval szétvágni). Ezt a változatot bő, forró vízben pár perc alatt kifőzzük. A tésztát tálalás előtt egy-két kanálnyi szézámolajjal átforgatjuk. A fenti módon tálaljuk.