Argento Soma

  Legutóbbi jelentkezésünk alkalmával az anime filmek egyik klasszikusát ­ a maga idejében természetesen rendkívül formabontó, szokatlan és rajongókat megosztó mûvét ­ vehettük szemügyre. Mai ­ úgymond ­ kiadásunkban sem szakadunk el messzire a Neon Genesis Evangelion stílusától, mint azt majd látni fogjuk. Hideaki Anno és a Gainax alapmûve után következzen egy olyan film, amely az elõbbi ismeretének függvényében vegyes érzelmeket váltott ki a stílus rajongói valamint a mindenféle ismertetõk, összefoglalók készítõibõl egyaránt. Hosszabb fejtegetések helyett azt hiszem elegendõ annyit mondanom, hogy a rendezõ személye jelen esetben Katayama Kazuyoshi, a…

Bővebben

Interjú Ryo Sato szobrászművésszel

  Sato mûvészete talán egy kissé furcsa, mint ahogy az ízlése is, de végülis egy mûvész értéke éppen attól magas, hogy eltér az átlagos dolgoktól. Kiépítve ezzel egy sajátos világot, amit aztán vagy megértenek az emberek, vagy nem. Ahogy õ mondja, rendszerint nem. Hiszen az emberek épp az elõl menekülnek, amit mûveiben ábrázolni igyekszik. E riportot, amit vele készítettem egy étteremben kellemes hangulat közepette, átnyújtom a Szaku olvasóinak, bár amit szavaival igazán ki akart fejezni, nem hiszem, hogy sikerülhet élethûen magyar nyelvre átültetni. Sato ugyanis nem képeket és szobrokat készít,…

Bővebben

Halálos balesetet okozott az út rossz oldalán vezető sofőr

A japán turista, aki „sajnos elfelejtette, hogy most az Egyesült Államokban van”, az út rossz oldalán vezetett a 64-es úton Arizonában. A Williams-beli Diana Desiree Linseth nem élte túl a frontális ütközést – a 28 éves jamatói Ken Tomacu és útitársa viszont karcolás nélkül megúszták a balesetet. Tomacu, aki maga is rendőr Japánban az őrszobán elmondta: egyszerűen megfeledkezett arról, hogy most nem otthon vezet és ezért automatikusan az országút bal oldalán hajtott, ahogy a szigetországban szokás. The Arizona Republic

Bővebben

Már a betegek is szavazhatnak

Mintegy 250000 beteg japántól eddig megtagadták a jogot, hogy éljenek szavazati jogukkal. A most elfogadott új szabályozás azonban lehetővé teszi számukra, hogy nevükben más szavazzon. A folyamatot a tokiói bíróság indította el tavaly novemberben, amikor kimondta, hogy a mozgásképtelen vagy más súlyos betegek akadályoztatása a szavazásokkor alkotmányellenes. Az új szabályok megengedik az ágyhoz kötött betegeknek a választásokon való részvételt, akik állapota nem engedi meg, hogy személyesen menjenek el szavazni. A megújult törvény megengedi, hogy ilyen esetekben a betegek megkérhetnek valaki mást, hogy írják le helyettük a kiválasztott jelölt nevét és…

Bővebben

A hajhúzó szumós sokkolta Japánt

„Az első, aki beszennyezte a szumó legmagasabb rangját” Először fordult elő a szumó (és Japán) történelmében, hogy a szigetország legtekintélyesebb sportjának legmagasabb fokozatot elért bajnokát diszkvalifikálták, amiért megmarkolta ellenfele kontyát és lerántotta a sárba. A botrány egész Japánt felborzolta. „Kontyrángató, hallatlan” – jelent meg az ország legnagyobb napilapjának, a Yomiuri Shimbunnak címlapján. A Nikkan Sports képeslap szintén a címlapon hozta a botrányos eset fotóján, és úgy kommentálták az esetet, hogy „először fordult elő, hogy valaki beszennyezte a szumó legmagasabb rangját”. Az események központjában a 22 éves mongol Aszasórjú bajnok áll.…

Bővebben

A japán nők életkilátásai először érték el a 85 éves átlagot

A daganatos megbetegedések és a stroke visszaszorításával tavaly először nyúlt 85 év fölé az átlagos japán nő életkilátása – jelentette be az egészségügyi miniszter. Az előző évihez képest a japán nők átlagéletkora majdnem négy hónappal 85,23 évre nőtt. A férfiaké szintén mintegy három hónappal tolódott ki, ők átlagosan 78,3 évig fognak élni. A két nem közti különbség tovább nőtt, és ma már a japán nők 6,91 évvel tovább élnek, mint a férfiak – a minisztérium szerint ennek két fő oka a cukorbetegség és az öngyilkosságok számának megugrása volt. A japán…

Bővebben

A J-Power Japán legnagyobb szélerőművét akarja megépíteni

A japán Electric Power Development Co., vagy ahogy mindenütt ismerik: a J-Power 2004-ben fel kívánja építeni a szigetország legnagyobb szélerőművét Fukushima prefektúrában. A szélerőművek egyre nagyobb karriert futnak be világszerte, ahogy folyamatosan nő az igény a környezetbarát energiatermelő módok iránt. A J-Power nemcsak Japánban, de a tengeren túl is következetesen keresi az új, fejlett módokat, melyek felgyorsíthatják az ilyen típusú erőművek telepítését. A cég 30 generátort telepít Korijamára mintegy 10 milliárd jen értékben. A berendezések összteljesítménye várhatóan 60000 kilowatt lesz, amely elegendő energiát biztosít 36000 család számára egész éven át.…

Bővebben

Megkezdődött a mászószezon

Kedden hivatalosan is megkezdődött a mászószezon a Fudzsin. A két hónapos időszak első napján 250 hegymászó várta reggel a napkeltét a hegytetőn. A 3776 méter magas Fudzsi Japán legmagasabb hegye. A szigetország szent szimbólumának is tekintik, és csúcsidőben naponta ezrek keresik fel a szentélyt. Az idei első hegymászók nem láthatták a hajnal első sugarait fél ötkor a sűrű köd miatt, ám húsz perccel később a nap át-áttört a párán. A hegy augusztus 26-ig várja a mászókat. Évente mintegy százhatvanezret. Kyodo

Bővebben

A kutatások szerint a miszo leves gátolja a mellrák kialakulását

Azok a nők, akik naponta három vagy több csésze miszo levest isznak, csupán fele akkora eséllyel betegednek meg mellrákban azokhoz képest, akik naponta egynél kevesebb csészével fogyasztanak – jelentette be egy japán kutatócsoport.A csoport 21852 asszonyt vizsgált 40 és 59 éves kor között, jelentette be Soicsiro Cugane, a kutatók vezetője. Azoknál, akik naponta egy-két csésze miszo levest fogyasztottak, a megbetegedés esélye mintegy 25%-kal csökken.Mivel a leves sok sót is tartalmaz, ezért túlságosan sokat fogyasztva magas vérnyomást és gyomorrákot okozhat. A miszo alapanyagai a szójabab, a só és a rizs. Kyodo

Bővebben

Hogyan utazzunk a sinkanszenen 2.

Hogyan utazzunk a sinkanszenen (közös orrlyuk és repülő gyümölcs) II. Pár hete írtam már arról, hogyan kell utazni a sinkanszenen. Ahogy több olvasóm rámutatott, kifeeljtettem sok fontos szempontot. Paul Clark nevű olvasóm például csodálkozik, hogyan hagyhattam ki azt, amikor a vonat bezúdul egy alagútba és közben olyan hang hallatszik, hogy „vuuumm! vuuumm!”. Nem, Paul, ez nem a tetőn utazó és az alagút pereme által eltalált csavargók testének puffanása, ahogy leverődnek az alagút tetejére, hanem a szélé, ahogy oda-vissza rángatja a kocsikat, amikor megváltoznak a nyomásviszonyok – a vonat ilyenkor  éppen…

Bővebben